Deprecated: Non-static method Joomla\CMS\Application\SiteApplication::getMenu() should not be called statically in /samiosobie/templates/yoo_master/warp/systems/joomla/layouts/com_content/article/default.php on line 13

Deprecated: Non-static method Joomla\CMS\Application\CMSApplication::getMenu() should not be called statically in /samiosobie/libraries/src/Application/SiteApplication.php on line 275

Wyjazd po wiedzę, nabycie doświadczenia i po integrację.

Opublikowano w Aktualności

Ogrodzieniec /Kiełkowice 22-24 maja 2015r.
 
Piątkowe popołudnie. Grupa zmobilizowanych do działania Mam z grupy inicjatywnej pod okiem Pani Ani Skręt rozpakowuje walizki z Kiełkowicach. Piękne Gospodarstwo Agroturystyczne „Orlik”. Cisza, spokój. Śmiech dzieci bawiących się na placu zabaw i zapach ogórkowej wprawia nas w niesamowity nastrój. Każda Mama uśmiechnięta z niecierpliwością czeka na najbliższe warsztaty. Dzieci pod okiem wolontariuszy, Agnieszki Zub i Pani Anity Kulig, spędzają aktywnie czas, przygotowując dla nas niesamowite niespodzianki plastyczne. Na pierwszy ogień idzie „Edukacja dziecka z niepełnosprawnością – ujęcie prawne”. Zanim poznamy odpowiednie paragrafy, poznajemy siebie. Kilka słów o sobie, swoich celach, oczekiwaniach, jakie mamy względem warsztatów i tego, co możemy dać innym. Poznaliśmy wszystkie możliwe drogi edukacji naszych dzieci, zaczynając od wczesnego wspomagania rozwoju, kończąc na edukacji szkolnej. Poruszyliśmy wiele problemów, z jakimi zmagają się rodzice dzieci niepełnosprawnych. Wiemy, co należy się naszym dzieciom i kto powinien im te udogodnienia zapewnić. Po obfitującym w wiedzę popołudniu pora na wspólną kolację i zajęcie integracyjne dla dzieci i rodziców. Pod okiem Pani psycholog Anny Podstawy zmierzyliśmy się z kolorowym zadaniem. W sali wykładowej powstała bezludna wyspa z szałasem, który pomieścił wszystkich uczestników wyprawy. Barwne szaszłyki, pułapka na świetliki to tylko niektóre z dobrodziejstw rozbitków. Uśmiech, integracja i wspólne pomysły zakończyły pierwszy dzień warsztatów w Kiełkowicach.

Film ze zdjęciami dostępny jest: TUTAJ


Witamy nowy dzień.
Budzi nas zapach kawy i rozmowy dobiegające z korytarza. Wymiana wrażeń z poprzedniego dnia i ogromny nakład energii do kolejnych wyzwań. Wspólne śniadanie i zaczynamy warsztaty. Dzieci wybierają się na spacer do lasu. Czekają z niecierpliwością na popołudniowe odwiedziny kucyków. Dziś już łatwiej przychodzi moment rozstania. Tematem dopołudniowych warsztatów z Panem Grzegorzem Miazgą jest „Prawo dotyczące osób niepełnosprawnych”. Poszerzyliśmy wiedzę z zakresu rehabilitacji społecznej, zawodowej i przywilejów w zakresie prawa pracy. Wiemy, jakie wsparcie otrzymamy z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR) oraz na jakie uprawnienia i ulgi mogą liczyć osoby niepełnosprawne.

Etap prawniczy za nami. Chwila odpoczynku, zabaw z dziećmi i zaczynami kolejny blok szkoleniowy. Pani mgr Klaudia Neuman przybliża nam temat opieki medycznej dzieci niepełnosprawnych. Poznajemy jednostki chorobowe, które uprawniają do otrzymania orzeczenia o niepełnosprawności, sposoby rehabilitacji i wskazówki dla rodziców, kiedy skonsultować stan zdrowia niemowlaka. Ostatni etap szkolenia nie jest lekki, ale ważny, dotyczy opieki hospitacyjnej dla dzieci oraz długoterminowej opieki pielęgniarskiej. Mimo tego każdy z nas bogatszy o duże pokłady wiedzy, kończy szkolenie zmotywowany do dalszej pracy z milionem pomysłów w głowie. Emocje nie zdążyły opaść a na nas czekały kolejne atrakcje. Tym razem główną bohaterką wieczoru była Zuzia – jedna z młodszych uczestników– wcieliła się w dziennikarską rolę przeprowadzając wywiad z każdą obecną osobą. Specjalnie przygotowany strój, profesjonalny mikrofon i mnóstwo ważnych pytań zapoczątkowały sobotnią integrację. Wyjątkowe „ognisko”, śpiew, tańce i dużo śmiechu trwały do późnego wieczoru.

Bardzo dziękujemy za wspólnie spędzony czas, ogromny nakład wiedzy, która pozwoli nam pomagać rodzicom dzieci niepełnosprawnych. Jesteśmy zintegrowane i zmotywowane, mamy wiele pomysłów w głowie i jeszcze więcej energii do działania. Dziękujemy Pani Ani Skręt za pomysł i organizację wyjazdu, dzielnym wolontariuszkom, które mimo dużego zmęczenie do końca wspaniale wywiązywały się ze swoich obowiązków, Agnieszce Zub i Pani Anicie Kulig za opiekę nad naszymi dziećmi, za umilanie im czasu, zabawy artystyczne, poczucie bezpieczeństwa, które pozwoliło nam spokojnie uczestniczyć w warsztatach.

Dziękujemy w swoim imieniu i rodziców, którym miejmy nadzieję pomożemy swoją wiedzą.
Fotorelacje oddadzą dodatkowo naszą atmosferę.

 

Nasi Partnerzy

Zespól Szkolno-Przedszkolny Integracyjny Nr 1 w Olkuszu
ul. J. Kochanowskiego 2
32-300 Olkusz

Nasi Partnerzy

Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i Ich Przyjaciół "Klika"
ul.Stolarska 12
31-043 Kraków

Nasza strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w swojej przeglądarce.